Większość publicznych pieniędzy przeznaczonych na działalność naukową idzie na zmarnowanie

Chodził po polskich naukowcach, by kupić jakąkolwiek technologię. Nie mieli. „Naukę obsiadł gang profesorów”

innpoland.pl

Skoro dostajecie 10 mld złotych rocznie na badania, to pokażcie efekty. Co za te pieniądze udało wam się zrobić? – pytał Bogdan Thomalla, przedsiębiorca i naukowiec z Zabrza. Mając w głowie ten problem, ruszył w trasę po parkach technologicznych, politechnikach, centrach B+R i transferu technologii”. Był wszędzie tam, gdzie trafiają publiczne pieniądze na naukę. Zadawał jedno pytanie: „Czy posiadacie Państwo spis opracowanych przez Was technologii? Jestem przedsiębiorcą gotowym w nie zainwestować.”
A teraz najlepsze. Jaką odpowiedź usłyszał dosłownie wszędzie? „Ten tego, nie mamy czegoś takiego”. Technologie? No wie pan nie mamy gotowego produktu, najpierw to trzeba zlecić nam jego opracowanie”…… Był to rodzaj prowokacji, ale chciałem pokazać, że w Polsce większość publicznych pieniędzy przeznaczonych na działalność naukową idzie na zmarnowanie. Efektem pracy naukowca ma być publikacja naukowa, czyli z punku widzenia przedsiębiorcy-podatnika rzecz zupełnie niepotrzebna – twierdzi w rozmowie z INN:Poland Bogdan Thomalla.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. W ciągu pomieszczeń pewnego korytarza na pewnej politechnice na południu Polski znajdują się dwa mikroskopy AFM. Są to bardzo drogie urządzenia. Jeden jest „własnością” jednego profesora zwyczajnego, drugi drugiego. Dostęp do nich mają tylko przydupasy owych profesorów. Tak oto marnowane są publiczne pieniądze w dużej ilości. Nikogo to nie interesuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: