Wdrażanie bubla

Stanowisko klubu Kukiz’15 podczas pierwszego czytania projektu ustawy o stopniach i tytułach naukowych

poselbrynkus.pl

..Praktycznie nikt nie opowiedział się  przeciwko wprowadzeniu doktoratu wdrożeniowego. Ale już zaproponowane w tej procedurze rozwiązania spotkały się z zasadniczą krytyką. Wskazuje się w niej na – generalne obniżenie procedury uzyskiwania doktoratu. Już dotychczasowe wymogi nie są zbyt wysokie. Ale ministerialna propozycja to dewaluacja tytułu doktora i doktora habilitowanego, ale o tym w dalszej części wystąpienia.

Nie do przyjęcia jest rozwiązanie dotyczące promotora pomocniczego. Zredukowanie wymagań formalnych wobec niego, to katastrofalne obniżenie rangi tej instytucji w systemie uzyskiwania doktoratu. Ale też niekonsekwencja w stosunku do doktoratów uzyskiwanych tradycyjnie. To jest też nierównoprawne traktowanie podmiotów.

Sytuację komplikuje fakt, że to pracodawca, który wyrazi zgodę na udział pracownika w programie, będzie miał obowiązek wskazania, spośród swoich pracowników, kandydata na opiekuna pomocniczego i promotora pomocniczego. W sytuacjach ekstremalnych może to być nawet technik.

Paradoks polega na tym, że dotychczasowe procedury umożliwiają uzyskanie tzw. doktoratu wdrożeniowego na podstawie – prac projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych lub artystycznych. Po co komplikować w zawiłych przepisach coś co jest banalnie proste……

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: