Jaki jest cel tworzenia nowego prawa.

Podręcznik obsługi uczelni czy konstytucja nauki?

UW

– Dyskusji o tym, co należy zmienić, powinna towarzyszyć refleksja, co z obecnego systemu chcemy zachować. W przeciwnym razie możliwych scenariuszy będzie tak dużo, że nasze rozmowy nie doprowadzą do żadnych konkluzji – komentuje obecny stan prac nad nową ustawą prof. Marcin Pałys, rektor UW.

…Zdaniem rektora UW, zanim zacznie się recenzować propozycje poszczególnych zespołów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel tworzenia nowego prawa. – Czy nowa ustawa ma w sposób bardzo szczegółowy opisywać model funkcjonowania szkół wyższych i być rodzajem podręcznika obsługi uczelni? ……

  • ścieżki kariery akademickiej

Można odnieść wrażenie, że rozważania dotyczące ścieżek kariery akademickiej prowadzone są w oderwaniu od przepisów Kodeksu Pracy. A rozpoczynając każdą dyskusję, powinnyśmy zakładać, że wnioski z niej płynące będą mieściły się w obowiązujących ramach prawnych. Obecnie – w związku z przepisami Kodeksu Pracy – osoba, która przepracowała na uczelni 33 miesiące, musi zostać zatrudniona na czas nieokreślony. Najczęściej związuje się wtedy z uniwersytetem na zawsze i uczelnia nie ma możliwości zakończenia współpracy, chyba że dojdzie do sytuacji pokazującej, że osoba ta nie wypełnia właściwie swoich obowiązków. Uniwersytet nie ma natomiast możliwości zastąpienia osoby dobrej kimś lepszym, bo najpierw musiałby dowieść, że ta pierwsza jest złym pracownikiem. Dlatego wobec nowych przepisów musiałaby zostać zastosowana zasada „lex specialis derogat legi generali”. Powinniśmy uznać, że w niektórych obszarach przepisy pracownicze wprowadzone ustawą 2.0 będą miały pierwszeństwo przed Kodeksem Pracy…..

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: