Nie można być pracownikiem naukowym, jeżeli donosiło się na kolegów

Prof. Mikołajczak: Kto donosił na kolegów, nie może być nauczycielem akademickim

vod.gazetapolska.pl

W dawnej NRD wielu profesorów wyrzucono z uczelni, a u nas nikogo. Ci profesorowie kształcili potem swoich uczniów. I im nie można już zarzucić, że byli donosicielami. Ale oni wyszli spod ręki tego profesora. I przejęli jego sposób myślenia, jego świat wartości. Nie w nauce. W życiu. Także w życiu akademickim – mówi o przyczynach obecnego stanu elit uniwersyteckich prof. Stanisław Mikołajczak. Był on gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

„Wydać jedną książkę i dwóch kolegów” – taka była według dowcipu z czasów komunizmu recepta na karierę naukową. Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego, był jednym z inicjatorów lustracji na uczelniach.

Nasza grupa była w środowisku akademickim ewidentnie mniejszościowa. Uważaliśmy, że nie można być pracownikiem naukowym, jeżeli donosiło się na kolegów albo robiło się karierę dzięki zakapowaniu się innego naukowca lub studenta. Wtedy traci się moralne podstawy do tego, żeby być nauczycielem akademickim – opowiada o walce o lustrację na uczelniach prof. Mikołajczak. Jak mówi, Polska ponosi dziś konsekwencje tego, że walka ta, m.in. z powodu kampanii „Gazety Wyborczej” oraz negatywnego stanowiska większości rektorów, została przegrana.
Gdyby teraz przeprowadzić ostrą lustrację, to ona niewiele zmieni. Dlatego, że ci ludzie w większości są już przed emeryturą. A ich następcy są przez nich ukształtowani – mówi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: