Patologie zatrudniania emerytów
na stanowiskach kierowniczych na Uniwersytecie Łódzkim
Ryszard Małecki
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego p. Prof. Antoni Różalski na wniosek Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŁ p. prof. Agnieszki Liszewskiej nielegalnie powierzył pełnienie funkcji kierowniczych na kadencję 2016-2020 3 emerytowanym nauczycielom akademickim: p. Barbarze Jaworskiej-Dębskiej, jej mężowi p. Ryszardowi Dębskiemu i p. Małgorzacie Stahl (według IPN – Tajnemu Współpracownikowi SB).
Statut UŁ przyjęty uchwałą Senatu UŁ nr 422 z dnia 23 stycznia 2012 r. ze zm. w § 83 ust. 1 stanowi, że powołania na stanowiska kierownicze, o których mowa w niniejszym rozdziale (w tym na stanowiska kierowników katedr i zakładów), dokonuje się na okres kadencji organów Uniwersytetu. Dotyczy to także powołań dokonanych w czasie trwania kadencji. Wyjątek od tego przewidziano jedynie w odniesieniu do kierowników pracowni, których powołanie może nastąpić na czas określony lub nieokreślony (§ 83 ust. 3 Statutu UŁ). Nie ma natomiast żadnego wyjątku od okresu kadencji w odniesieniu do kierowników katedr i zakładów. Dodatkowo z § 78 Statutu UŁ wynika, że jeżeli w składzie katedry zabraknie osób spełniających warunki do powołania na stanowiska kierownika katedry i kierowników zakładów, Rektor powołuje kuratora katedry na wniosek Dziekana Wydziału. Tacy kuratorzy zostali powołani w niektórych katedrach i zakładach WPiA UŁ.
Jak wiadomo, kadencja organów UŁ trwa 4 lata (art. 77 ust. 1 ustawy z 27.07.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym), obecna kadencja organów UŁ – od 1.09.2016 r. do 31.08.2020 r. Tymczasem emerytowani nauczyciele akademiccy małżeństwo p. Dębscy zostali zatrudnieni i powołani do pełnienia aż 3 funkcji kierowniczych na okres 2 lat (od 1.10.2016 r. do 30.09.2018 r.); a emerytowany nauczyciel akademicki p. Małgorzata Stahl została zatrudniona i powołana do pełnienia funkcji kierowniczej na okres 1 roku (od 1.10.2016 r. do 30.09.2017 r.). Dodatkowo, małżeństwo p. Dębscy pełnią funkcje kierownicze – jako jedyni na WPiA UŁ – po wygaśnięciu stosunku pracy w rozumieniu art. 127 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Poniżej załączam umowę o pracę Barbary Jaworskiej-Dębskiej. Pozostałe informacje dotyczące warunków zatrudnienia i pełnienia funkcji kierowniczych pochodzą z pism UŁ oraz PIP (w razie zainteresowania udostępnieniem proszę o kontakt).
O nielegalnym pełnieniu funkcji kierowniczych informacje powzięła także „niezależna” Sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi Magdalena Raszewska, rozpatrująca sprawę niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy z dr hab. Katarzyną Wlaźlak. To jednak, jak i inne nielegalne działania UŁ p. sędzia postanowiła zataić. W aktach sprawy znajduje się m.in. pismo z 29.09.2016 r. Dziekana Agnieszki Liszewskiej, w którym nakłania ona Rektora do zawieszenia w obowiązkach p. dr hab. Katarzyny Wlaźlak z uwagi na to, że p. Wlaźlak roznosi pogłoski o nielegalnym pełnieniu funkcji kierowniczej przez p. Dębską. Trudno o lepiej wyrażoną przyczynę wypowiedzenia.
W dniu 23 maja 2017 r. inspektor PIP p. Elżbieta Małecka w mojej obecności odbyła rozmowę telefoniczną z kierownikiem Działu Kadr UŁ p. Małgorzatą Wróblewską, która poinformowała, że małżeństwo p. Dębscy zostali powołani na funkcje kierownicze na okres 2 lat, bo „takiej interpretacji przepisów dokonał Pan Minister Jarosław Gowin”. Korzystając z uprzejmości Pana Józefa Wieczorka – za pośrednictwem tego serwisu – zwracam się do Pana Ministra Jarosława Gowina z uprzejmym pytaniem, czy w istocie udzielił Pan zezwolenia na takie łamanie prawa.
Pozdrawiam wszystkich Czytelników
Ryszard Małecki
Filed under: zatrudnienie | Tagged: emeryci, Uniwersytet Łódzki, zatrudnienie |
Skomentuj