Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie, poszuka roboty poza uniwersytetem.

Uprawnienia do nadawania stopni w Ustawie 2.0, czyli co nas czeka?

Z informacji dochodzących z MNiSW wynika, że prawa do nadawania stopnia doktora habilitowanego i wnioskowania o nadanie tytułu profesora (o ile się ostanie) będzie przysługiwać wyłącznie jednostkom kategorii A+/A. „Zwykłych” doktorów będą mogły promować (choć nie wiemy, czy także prowadzić studia doktoranckie) wydziały nowej kategorii B+…
…jeśli utrzymujemy habilitację jako pierwszy krok do profesury i prawo wnioskowania o tytuł naukowy będzie przysługiwało tylko wydziałom kategorii A/A+, dostaną one znakomite narzędzie kontrolowania populacji na konkurencyjnych uczelniach. Mechanizm ten będzie także potencjalnie zniechęcał do kariery na nowo tworzonych czy rozwijających się uczelniach, w tym zawodowych. Zdolny uczony lub uczona 3 razy się zastanowi, zanim zatrudni się w szkole, która nie daje możliwości awansu. Jak pójdzie z wnioskiem awansowym na inną uczelnię, o awansie takiego pracownika będą decydować ludzie, dla których  on sam jest konkurentem, a  awansowanie go wzmocni konkurencyjny ośrodek.  Nawet uczelnie, na których pracują same anioły będą odczuwać pokusę przystrzyżenia takiego kandydata równo z trawą….

Komentarze 3

  1. W obecnej patologicznej sytuacji, to dobry krok. Słabe jednostki nie powinny mieć pełnych praw akademickich. Nie ma innej drogi. Jednostka wszak może zapracować na A lub A+. Problem w tym, że jednostkami zarządzają dziadki przed emeryturą, którzy przedkładają swój interes nad interes jednostki albo jednostki budujące swoją karierę kosztem innych. Mamy potem profesorów mających 2000 artykułów i średnią po 6 punktów ministerialnych za artykuł, którzy promują rocznie 5 doktorantów. Reformować i wycinać tą patologię.

    • Zarzuty są prawdziwe, proponowana terapia sensowna, niestety, nie jest. Każdy silnie hierarchiczny system z gwarancja synekury na jakimkolwiek poziomie premiować będzie raczej ludzi sprytnych niż zorientowanych na uczciwa prace. Bez względu na to czy jest to praca babki klozetowej czy ETAT profesorski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: