Rewolucji należy się spodziewać na studiach niestacjonarnych.

Reforma szkolnictwa wyższego: dłuższa droga do dyplomu

Rz

„Rzeczpospolita” dotarła do szczegółów reformy szkolnictwa wyższego przygotowywanej przez wicepremiera Jarosława Gowina.

Rewolucji należy się spodziewać na studiach niestacjonarnych. Zostaną one wydłużone o dwa semestry. Oznacza to, że studia dwustopniowe – licencjackie i magisterskie – będą trwały przynajmniej siedem lat. Natomiast jednostopniowe studia magisterskie wieczorowe lub zaoczne, które dziś tradycyjnie trwają pięć lat, wydłużą się o rok…..Według pracodawców i samych studentów przygotowanie teoretyczne absolwentów studiów niestacjonarnych rzeczywiście jest dziś słabsze.

Komentarze 3

  1. To stary pomysł proponowany kilka lat temu przez jedną z grup profesorów przygotowujących propozycje reformy dla Kudryckiej. Ja już w NFA o tym pisałem (wtedy był to spory tekst). Warto przypomnieć krzywą zapominania. Bez tzw. PRAKTYKI zapominamy treści „nauczania” wręcz błyskawicznie. Wydłużenie studiów to właśnie ODSUNIĘCIE tej praktyki od teoretycznych treści „przyswojonych na zajęciach w uczelni. To nie podniesie, a OBNIŻY poziom nauczania. Ale zapewni forsę tzw. naukowcom, których mamy dużo za dużo. Okres studiów trzeba SKRACAĆ, nie wydłużać. Nowości poznawać można na krótszych kursach. Ewentualną alternatywa mogą być studia naprzemienna (z praktyką). KOLEJNY RAZ ROBIA NAS W BOLO!!!

    • Pełna zgoda! Cała para w gwizdek. ——- Przy okazji: krzywa zapominania jest jednym z wielu dowodów na łysenkowskość koncepcji dydaktyczno-pedagogicznych zawartych w, kompletnie nie oprotestowanych przez Panów Profesorów (także opisanych barwnie przez (zd)Radka Rektorów), Krajowych Ramach Kwalifikacji. Pozdrawiam

  2. Zgadzam się. Poziom nauczania podniesie się jedynie wtedy, gdy zacznie się realnie egzaminować studentów z tego co mają umieć. Obecnie jedna strona udaje, że naucza, a druga, że się uczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: