Straszne skutki reformy Gowina

Prof. Polak: Wyższe uczelnie nad przepaścią. Reforma szkolnictwa ministra Gowina wzbudza przerażenie środowisk naukowych

wpolityce.pl

…..Przedstawiona ustawa niszczy polską tradycję akademicką, niszczy tradycyjne struktury życia akademickiego, zupełnie rujnuje autonomię wewnętrzną wyższych uczelni. Nie twierdzę, że szkolnictwo wyższe nie potrzebuje zmian. Ale muszą być to zmiany rozsądne, stymulujące pracę naukową, czyniące każdego naukowca współgospodarzem uczelni. Przygotowywana ustawa spowolni badania naukowe, a starych doświadczonych profesorów wyda bez prawa głosu na łaskę i niełaskę rektorów. A jak ochronić wolność badań naukowych w warunkach wszechwładzy rektora-dyktatora? Na to pytanie nikt w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie ma zapewne dobrej odpowiedzi….

Reklamy

Komentarze 2

  1. No cóż zaczynają się płacze profesorów ukształtowanych za komuny, gdy o dopływie kasy decydowały wyłącznie układy. Kiedy na swoim prywatnym folwarku można był odgrywać pana Boga.

  2. „Przedstawiona ustawa niszczy polską tradycję akademicką, niszczy tradycyjne struktury życia akademickiego […]”

    Nie wiem, co oznacza tutaj słowo „tradycja”, ale wg mnie, szkodliwa tradycja akademicka nakazuje (!) wręcz finansowanie etatów akademickich z kieszeni podatnika w takiej skali, jak OBECNIE, osobom zastanawiajacym się np. nad tym, co wynika z poglądów filozofa X1. w kontekście poglądów filozofa X2., albo jakie są systemy partyjne tu czy tam, czy też Piłsudski miał rację, organizując zamach majowy itp. itp. W sumie nie jestem za reformą Gowina. Obawiam się, że chyba żaden Minister nie odważy się na zrobienie reformy przez duże „R”, gdyż ta oznaczałaby po prostu przynajmniej częściową REDUKCJĘ etatów akademickich, w przypadku osób zajmujących się takimi rzeczami, jak wyżej wymienione. Uważają one za niemal „cnotę”, finansowanie tego typu badań z kieszeni podatnika na taką skalę, jak OBECNIE. Nie przeczę, że dziedziny humanistyczne i społeczne są także potrzebne, natomiast jest aż nadto widoczne, co się dzieje, gdy się zatraci zdrowy rozsądek, mając taką „cnotę” na uwadze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: