Czy Konstytucja dla nauki jest zgodna z Konstytucją ?

Konstytucja dla nauki może być niezgodna z konstytucją

Gazeta prawna

TK rozstrzygnie, czy dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów TK, SN i NSA narusza przepisy ustawy zasadniczej. Wniosek złożył prezydent Andrzej Duda

Zaskarżoną regulację zawiera nowa ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, ze zm., zwana Konstytucją dla nauki albo ustawą 2.0), która weszła w życie w październiku ubiegłego roku.

Kwestionowany przepis (art. 121a) pojawił się w niej za sprawą senackiej poprawki, która przyznała sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), również tym w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej. Nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Umowa wygaśnie, jeżeli sędzia utraci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku. Jeśli zaś nauczyciel akademicki obejmie stanowisko sędziego, a jego umowa o pracę zawarta jest na czas określony, zostanie przekształcona w bezterminową…….

Jedna odpowiedź

  1. Ustawa Gowida PiS wyraznie zmierza do odtworzenia niezaleznych struktur emigracyjnych RP jak Polski rzad na uchodzctwie. Prezydent Polski nie ma nic do wolnego uniwersytetu i nie bedzie mianowal na stanowisko Profesora. Uczelnia jest wolna i to jedynie ona decyduje kto moze byc jej Profesorem. Wladza wojskowa nie moze istniec na wolna uczelnia ani tym bardziej na jej Polskimi zagranicznymi potenjalnymi pracowniikami za granica. Nie bedzie Profesora gorszego tzn. uczelni i Profesora (Zwyczajnego). Nie bedzie Sowieckiej wladzy KC PZPR poprzez nominacje na tytul Profesora. Dobrze wiadomo ze Polscy absolwenci uczelni USA i innych zagranicznych sa niewygodni Rosji a na pro-Rosyjskie ustawy w Polsce miejsca nie ma. Uczelnie musza byc dla nich w pelni otwarte.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: