Błędy metodologiczne Raportu „Analiza aktywności publikacyjnej i grantowej PAN”

Stanowisko wobec Raportu „Analiza aktywności publikacyjnej i grantowej PAN”,

pinpan.pl

Dokument zatytułowany „Analiza aktywności publikacyjnej i grantowej PAN. Raport z analizy danych” (dalej: Raport) nie powinien zostać upubliczniony.
Przede wszystkim należało zasięgnąć opinii osób/gremiów mających doświadczenie w ewaluacji poszczególnych dziedzin nauki. Udałoby się wówczas uniknąć błędów, które – wobec upublicznienia Raportu, oficjalnie przeznaczonego „do użytku wewnętrznego” – przedstawiają społeczności akademickiej obraz instytutów Wydziału I PAN w sposób niezgodny ze stanem faktycznym. Wytrwałe budowanie w społeczeństwie wizerunku instytutów humanistycznych PAN jako ważnych, często wiodących placówek naukowych w Polsce, zostało w jednej chwili podważone. Odwrócenie negatywnych skutków Raportu może okazać się niezwykle trudne.
Raport przedstawia wyniki ewaluacji 68 Instytutów PAN przeprowadzonej przez jedną osobę, w oparciu o arbitralnie wybrane kryteria, niepełne, niekiedy wręcz fałszywe dane oraz nader wątpliwą metodologię…..

Jedna odpowiedź

  1. Efekty shumaniszczenia nauki polskiej są widoczne aż nadto, niestety. Przez lata przewijały się przez polskie uczelnie, m.in. zastępy studentów poczytujących sobie za osiągnięcie, napisanie pracy magisterskiej z filozofii prawa, czy politologii itp. Oprócz tego, jest całe polskie społeczeństwo, którego ci studenci są przynajmniej częściowo reprezentantami, a które z reguły ucieka z okrzykiem przerażenia na widok czegokolwiek, co tylko pachnie fizyką lub matematyką. No i oczywiście, jest jeszcze zestaw (nie mówię, że wszystkich) dr, dr hab.-ów i prof. dr hab.-ów humanistyki i dziedzin społecznych, którzy są „absolutnie” przekonani, że obecne status-quo musi trwać, tzn. te etaty na uczelniach państwowych i w PAN, mają być absolutnie (na tonację p. Surmacz ze serialu „Klan”) finansowane, jak dotychczas, i tak musi „absolutnie” (ponownie na tonację p. Surmacz ze serialu „Klan”) być. Tak, „absolutnie” (znowu na tonację p. Surmacz ze serialu „Klan”). No tak, „absolutnie”, jak to śpiewał kiedyś Pan Wojciech Młynarski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: