Naruszenie zasad rzetelności i uczciwości zarzuciła Grzegorzowi Niedźwiedzkiemu i Piotrowi Szrekowi Komisja ds. etyki Polskiej Akademii Nauk.

Kto odkrył ślady tetrapoda? Komisja etyki PAN broni kieleckiego geologa

Janusz Kędracki – GW Kielce,12.06.2013
 
Naruszenie zasad rzetelności i uczciwości zarzuciła Grzegorzowi Niedźwiedzkiemu i Piotrowi Szrekowi Komisja ds. etyki Polskiej Akademii Nauk. Uznała też, że powinni oni wprowadzić do obiegu naukowego nazwisko Zbigniewa Złonkiewicza, który też miał udział w odkryciu tropów pierwszych tetrapodów……Dotychczasowe zachowanie dr. P. Szreka i mgr. G. Niedźwiedzkiego można tłumaczyć właściwie jedynie ich młodym wiekiem oraz nagłym zdobyciem sławy, zresztą w pełni uzasadnionej”.

Dalej komisja zwraca uwagę, że od młodych naukowców należy jednak wymagać, „aby na początku drogi naukowej pamiętali o obowiązujących w świecie nauki zasadach etycznych”.

Uważa też, że Niedźwiedzki i Szrek powinni wywiązać się z obietnicy o wprowadzeniu nazwiska Złonkiewicza do obiegu naukowego. Jak informowaliśmy, w ubiegłym roku podobnego zdania był badający również tę sprawę Zespół do spraw Dobrych Praktyk Akademickich przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego.

Dostało się też przełożonym Złonkiewicza z oddziału świętokrzyskiego PIG. „Powinni go wesprzeć w dochodzeniu uznania jego wkładu w odkrycie tetrapoda” – czytamy w zakończeniu stanowiska podpisanego przez prof. Zolla.

Piotr Szrek: – Nie zgadzamy się z zarzutami komisji PAN

GW Kielce,oprac. jak 13.06.2013
 
Piotr Szrek: – Nie zgadzamy się z zarzutami, do których nawet nie mogliśmy się odnieść, gdyż nie zachowano zasady wysłuchania obu stron. W związku z tym rozważamy działania odwoławcze.
 

Stanowisko Komisji ds. etyki w nauce

i

Odpowiedź Piotra Szreka i Grzegorza Niedźwiedzkiego w sprawie stanowiska Komisji ds. etyki w nauce

dla przypomnienia :

Tropy zostały odkryte, ale odkrywca nie został wytropiony

 
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: