Za ujawnienie plagiatu i nepotyzmu – pod sąd

„Debata” nad plagiatem

pogotowiedziennikarskie.pl/ – Jarosław Kałucki | 24.10.2013

Dziennikarz olsztyńskiego miesięcznika ma proces o naruszenie dóbr naukowca. Autor artykułu demaskującego nepotyzm dziekana na UWM w Olsztynie, napisał że splagiatował on swą pracę doktorską. Wcześniej prokuratura przesłuchiwała dziennikarza czy… nie ukradł egzemplarza.
– To jak w tym znanym powiedzeniu, że złodziej krzyczy „łapaj złodzieja”, żeby odwrócić od siebie uwagę – mówi Adam Socha, dziennikarz miesięcznika Debata. – Żądanie 50 tys. zł zadośćuczynienia ma po prostu zamknąć usta społecznie wydawanemu pismu.

Socha w rozmowie z serwisem pogotowiedziennikarskie.pl nie stroni od ostrych sformułowań. Ale to nie o nie ma proces cywilny wytoczony mu przez Piotra Obarka, byłego dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego o ochronę dóbr osobistych, czci i dobrego imienia. W kwietniu 2012 roku Socha napisał sążnisty tekst „Obarkowo, czyli rodzina na swoim”, w którym pokazał, że Obarek w makiaweliczny sposób rozprawił się z przeciwnikami na uczelni. Socha pokazał nepotyzm panujący na wydziale, którym współrządził z żoną, a beneficjentami są synowie prowadzący firmę obsługującą wydawnictwa wydziału kierowanego przez ich rodziców.
Opisał również ścieżkę kariery zawodowej dr. Obarka.  W tekście wypowiadają się naukowcy, opisujący metody, za pomocą których wyrugował ich z uczelni. – Wszystkie wypowiedzi są autoryzowane, a te osoby zgodziły się zeznawać w sądzie – zaznacza Adam Socha.

50 tysięcy za plagiat
Dr Obarek poczuł się urażony nie tyle poważnymi zarzutami, lecz cyklem tekstów z kwietnia 2012 r., w których Socha napisał, że splagiatował on swą pracę doktorską. Za to właśnie Obarek pozwał dziennikarza żądając takiej kwoty zadośćuczynienia, jakiej celebryci z najwyższej półki domagają się od wielonakładowych czasopism….

….Adam Socha obecnie na warsztat dziennikarski wziął rozprawę habilitacyjną Piotra Obarka „Henryk Tomaszewski – twórca i pedagog”….mówi Socha. – Tym razem to ja zawiadomiłem Centralną Komisję o podejrzeniu popełnienia plagiatu. Ta praca nie zniknie, w warszawskiej ASP jest zamknięta w szafie pancernej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: