Państwo powinno odzyskać władzę nad uczelniami

Uniwersytet do reformy

Instytut Obywatelski

Konwencja, zorganizowana 8 lipca w Poznaniu, była częścią programowych debat Platformy Obywatelskiej. Spotkanie otworzył prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak. – Opozycja to najlepszy czas, żeby zmierzyć się z trudnymi pytaniami – przyznał….

Przykładowo ustawa z 1990 roku praktycznie całą władzę nad działaniem uczelni oddała środowisku uniwersyteckiemu. Państwo ograniczyło swoją rolę nadzorującą niemal do minimum. Patrząc z jednej strony, taka strategia była korzystna, bo wzmacniała faktyczną autonomię uczelni. Z drugiej jednak, ten model dość szybko ujawnił wady. – Powstała „Rzeczpospolita uczelni i wydziałów” – komentowała prof. Szafraniec. – Dziś mamy w 38-milionowej Polsce aż 400 szkół wyższych, z czego 2/3 prywatne – podkreśliła.

Jej zdaniem państwo nie powinno było oddać całkowicie władzy nad uczelniami. Dziś musi ją odzyskać i przeprowadzić niezbędne reformy……Największą aktywność naukową, innowacyjność, przejawiają osoby między 30. a 40. rokiem życia. Po uzyskaniu tytułu doktora to jest kluczowy moment, kiedy pracownik powinien się wykazać samodzielnością, a uczelnia powinna go adekwatnie traktować – a nie jak pomocnika profesora, czyli tak, jak robi to dziś, mówił prof. Jackowski..

….Kulczycki wskazał, że humanistyka rozwija tak potrzebne w innowacyjnej gospodarce krytyczne myślenie i kreatywność. – Przygotowuje do życia bardziej zaangażowanego, wykraczającego poza satysfakcję czerpaną z pieniędzy. W humanistykę powinniśmy inwestować nie dlatego, żeby studenci osiągali lepszą pozycję na rynku pracy, ale dlatego, że humanistyka pozwala nam stawać się lepszymi obywatelami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: