Państwo powinno odzyskać władzę nad uczelniami

Uniwersytet do reformy

Instytut Obywatelski

Konwencja, zorganizowana 8 lipca w Poznaniu, była częścią programowych debat Platformy Obywatelskiej. Spotkanie otworzył prezydent stolicy Wielkopolski Jacek Jaśkowiak. – Opozycja to najlepszy czas, żeby zmierzyć się z trudnymi pytaniami – przyznał….

Przykładowo ustawa z 1990 roku praktycznie całą władzę nad działaniem uczelni oddała środowisku uniwersyteckiemu. Państwo ograniczyło swoją rolę nadzorującą niemal do minimum. Patrząc z jednej strony, taka strategia była korzystna, bo wzmacniała faktyczną autonomię uczelni. Z drugiej jednak, ten model dość szybko ujawnił wady. – Powstała „Rzeczpospolita uczelni i wydziałów” – komentowała prof. Szafraniec. – Dziś mamy w 38-milionowej Polsce aż 400 szkół wyższych, z czego 2/3 prywatne – podkreśliła.

Jej zdaniem państwo nie powinno było oddać całkowicie władzy nad uczelniami. Dziś musi ją odzyskać i przeprowadzić niezbędne reformy……Największą aktywność naukową, innowacyjność, przejawiają osoby między 30. a 40. rokiem życia. Po uzyskaniu tytułu doktora to jest kluczowy moment, kiedy pracownik powinien się wykazać samodzielnością, a uczelnia powinna go adekwatnie traktować – a nie jak pomocnika profesora, czyli tak, jak robi to dziś, mówił prof. Jackowski..

….Kulczycki wskazał, że humanistyka rozwija tak potrzebne w innowacyjnej gospodarce krytyczne myślenie i kreatywność. – Przygotowuje do życia bardziej zaangażowanego, wykraczającego poza satysfakcję czerpaną z pieniędzy. W humanistykę powinniśmy inwestować nie dlatego, żeby studenci osiągali lepszą pozycję na rynku pracy, ale dlatego, że humanistyka pozwala nam stawać się lepszymi obywatelami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: