Mimo reformy wybory rektorów po staremu

Krakowskie uczelnie nie wybiorą rektorów w konkursach

 Tkacz E.,  Korbut  P.- Gazeta Krakowska, 28.01.2012

Wybory rektorów krakowskich wyższych uczelni odbędą się po staremu. Choć nowe prawo pozwala na zmiany w uczelnianej ordynacji wyborczej, szkoły wyższe w Krakowie nie chcą skorzystać z nowych możliwości…

Od tego roku akademickiego uczelnie mają nowe możliwości, w statucie mogą zapisać nowy sposób wyłaniania rektora. Może on być powołany, tak jak do tej pory, w drodze wyborów lub wybrany w otwartym konkursie. Mogą w nim wziąć udział osoby z zewnątrz.
Uniwersytet Jagielloński nie wprowadzi takich zmian, bo obecny rektor prof. Karol Musioł chce zostawić decyzję w tej sprawie nowym władzom uczelni.
Akademia Górniczo-Hutnicza też nie zdecydowała się na wyborczą rewolucję, bo – jak przekonuje rzecznik uczelni Bartosz Dembiński – nawet świetny menedżer niekoniecznie musi się sprawdzić w zarządzaniu AGH.
Według Dembińskiego, rektorem powinien zostać naukowiec, który zna się na dydaktyce i jest dobrze zorientowany w problemach środowiska akademickiego. Uczelniom nie podoba się pomysł, by o najważniejsze stanowisko mogły się ubiegać osoby z zewnątrz, niezatrudnione w szkole wyższej.
– Posiadamy w naszych zasobach kadrowych dostatecznie dużo profesjonalnych kandydatów na stanowisko rektora jako głównego menedżera uczelni – przekonuje prof. Roman Niestrój, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.
– Dlatego wolimy pozostać przy dotychczasowej tradycyjnej formule wyłaniania rektora w drodze demokratycznych wyborów przez przedstawicieli wszystkich grup tworzących uczelnianą społeczność – pracowników naukowych, studentów oraz administracji i obsługi uczelni – argumentuje prof. Niestrój. Środowisko naukowe jest też przywiązane do tradycji. I niechętne nowinkom. ……

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: